ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Elbląg
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zastrzeżenie numeru PESELDrukuj informacjęSprawa: Zastrzeżenie numeru PESEL

Szczegóły informacji

Zastrzeżenie numeru PESEL

Wydział: Referat Spraw Obywatelskich

Ogłoszono dnia: 2023-11-17 07:20:41

Termin załatwienia

Usługa dostępna od 17.11.2023 Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

Miejsce załatwienia

Urząd Gminy Elbląg
Referat Spraw Obywatelskich - pok. 8
 

Sposób załatwienia

ZASTRZEŻENIE NUMERU PESEL
SKUTKI ZASTRZEŻENIA NUMERU PESEL MAJĄ OBOWIĄZYWAĆ
OD 1 CZERWCA 2024 R.
 
Jeśli jesteś osobą pełnoletnią i chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo ZASTRZEŻ swój PESEL.
 
Gdy zastrzeżesz swój numer PESEL jesteś chroniony przed nieuprawnionym wykorzystaniem go przez osoby trzecie. Nikt nie będzie mógł wykorzystać Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy nawet jeśli go zna. Oznacza to, że nikt nie weźmie kredytu na Twoje dane, nie podpisze umowy na telefon nie kupi niczego na raty.
 
Pamiętaj jednak, że kiedy Twój PESEL będzie zastrzeżony Ty też nie będziesz mógł wziąć kredytu, sprzętów na raty czy też załatwić spraw u notariusza (np. sprzedać mieszkania). Po zastrzeżeniu numeru PESEL możesz nadal odbywać wizyty u lekarza, realizować e-recepty, kupować np. bilety lotnicze oraz załatwiać sprawy urzędowe.
 
WAŻNE !!
 
W każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u, co spowoduje automatyczne jego odblokowanie i umożliwi Ci podpisanie umowy kredytowej, załatwienie sprawy u notariusza czy też zakupienia sprzętu na raty.
 
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL dokonuje się:
  • przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji po uwierzytelnieniu:         
    - strona internetowa mobywatel.gov.pl (profil zaufany) 
    - aplikacja mObywatel (przewidywany czas uruchomienia usługi – grudzień 2023r.)
  • osobiście w organie dowolnej gminy, placówce bankowej, pocztowej - na wniosek składany na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
 
Liczba zastrzeżeń oraz ich cofnięć jest nielimitowana i bezpłatna. Po cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL ponowne jego zastrzeżenie będzie możliwe nie szybciej iż po upływie 30 minut od chwili jego cofnięcia.
 
Przy wykorzystaniu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (mobywatel.gov.pl, aplikacja mObywatel) możesz sprawdzić historię zastrzeżeń swojego numeru PESEL, kiedy i przez kogo Twój numer PESEL był weryfikowany oraz pobrać zaświadczenie zawierające pełny lub częściowy odpis Twoich danych  przetwarzanych w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL – usługa bezpłatna.    
        
Zaświadczenie zawierające pełny lub częściowy odpis Twoich danych  przetwarzanych w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL możesz pobrać także w dowolnym urzędzie na wniosekzaświadczenie takie podlega opłacie skarbowej w wysokości 17zł.
 

Miejsce odbioru

Urząd Gminy Elbląg pok. 8, ul. Browarna 85, 82-300 Elbląg

Wymagane Dokumenty

- wniosek
- dowód osobisty/paszport/dokument ze zdjęciem
 
W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnik składa pełnomocnictwo szczególne tj. uprawniające tylko do zastrzeżenia numeru PESEL mocodawcy i potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.
 
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć opiekun prawny albo kurator okazując orzeczenie sądowe oraz dowód osobisty.
 
 

Czas realizacji

Usługa zostanie zrealizowana od razu. Urzędnik przyjmie wniosek, wprowadzi go do systemu i wyda ci potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.

Opłaty

Zgłoszenie zastrzeżenia/cofnięcia nueru PESEL - bezpłatnie
 
Sprawdzenie historii zastrzeżeń swojego numeru PESEL, kiedy i przez kogo  weryfikowany był numer PESEL oraz pobranie zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis danych  przetwarzanych w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL - usługa bezpłatna - TYLKO przy wykorzystaniu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (mobywatel.gov.pl, aplikacja mObywatel).
        
Zaświadczenie zawierające pełny lub częściowy odpis Twoich danych  przetwarzanych w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL  pobierane w dowolnym urzędzie na wniosek osoby zainteresowanej –  opłata skarbowa w wysokości 17zł.
 

Podstawa prawna

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Elblągu
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2023-11-16
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Dominika Sałek
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2023-11-16 10:15:40
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Dominika Sałek
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2023-11-17 07:20:41
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Dominika Sałek
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-02-06 10:51:05
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
214 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony