ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Elbląg
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Procedura zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizyczne, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą.Drukuj informacjęSprawa: Procedura zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizyczne, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą.

Szczegóły informacji

Procedura zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizyczne, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Stanowisko ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej

Ogłoszono dnia: 2017-07-06 09:54:24

Termin załatwienia

21 dni od daty złożenia zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew.

Osoba kontaktowa

Anetta Siółkowska- inspektor d/s ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

Miejsce załatwienia

Urząd gminy Elbląg
ul. Browarna 85 82-300 Elbląg
pokór nr 26

Telefon kontaktowy

55 234 18 84 w. 27

Adres e-mail

zo9K2irJX1ePOmUY1Vo+zm1afiefJ90byWFRbwy853BBgjZvtsjqtXsXJMF1WPeeOQJ7Kk0DjvFsCh3q7dcIuQc9BMIht2+nUKcsQNL9a86Yd4V/d+b+BJrPCUHkZgZv

Sposób załatwienia

Zgłoszenie w sekretariacie Urzędu Gminy Elbląg ul. Browarna 85 lub złożenie w formie elektronicznej.

Miejsce odbioru

Urząd Gminy Elbląg
ul. Browarna 85
82-300 Elbląg
pokój nr 26 lub pocztą.

Wymagane Dokumenty

Czas realizacji

Opłaty

Podstawą do usunięcia drzewa z terenu nieruchomości lub jej części, zgodnie z przepisami art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U.2023.1336 ze zm.) jest uzyskanie zezwolenia w formie decyzji administracyjnej właściwego organu. Wyjątki od tej zasady (obowiązku uzyskania zezwolenia – wymagane zgłoszenie wycinki drzew) zostały wymienione w art. 83f ust. 1 ww. ustawy.

Tryb odwoławczy

1. Na postanowienie w sprawie usunięcia braków w zgłoszeniu nie przysługuje zażalenie.
2. Odwołanie od decyzji w sprawie sprzeciwu do zamiaru usunięcia drzewa składa się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu ul. Związku Jaszczurczego 14A 82-300 Elbląg, w terminie 14. dni od dnia doręczenia/odebrania decyzji,  za pośrednictwem Wójta Gminy Elbląg.

Uwagi

1. Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa z działki stanowiącej własność osoby fizycznej, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą nie dotyczy drzewa, którego obwód pni  mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
b) 65cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

2. W przypadku usunięcia drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu, a także pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, organ wymierza administracyjną karę pieniężną za usunięcie  drzewa bez zezwolenia.

3.W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin w terenie, jego usunięcie może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

4. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin przeprowadzonych przez organ  w związku ze złożonym zgłoszeniem usunięcia drzewa  złożony zostanie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, a budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

5. Organ może, przed upływem terminu 14 dni od dnia przeprowadzenia oględzin, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.
Uwaga: Organ wydaje zaświadczenie na wniosek zgłaszającego.

6. Organ obligatoryjnie wnosi sprzeciw do zamiaru usunięcia drzewa w przypadku gdy:
a) zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa objętego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na jego usunięcie,
b) wnioskodawca nie uzupełni zgłoszenia zgodnie z obowiązkiem nałożonym w drodze postanowienia,

7. Organ może wnieść sprzeciw do zgłoszenia w przypadku gdy:
a) drzewo zlokalizowane jest na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub teren ten jest chroniony innymi zapisami tego planu,
b) drzewo usytuowane jest na terenie objętym jedną z form ochrony, tj. w parku narodowym (nie dotyczy Gminy Elbląg)  w parku krajobrazowym, w rezerwacie przyrody, na obszarze chronionego krajobrazu lub na obszarze Natura 2000,
c) w przypadku spełnienia przez drzewo kryteriów  uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody określonych przez Ministra Środowiska w drodze rozporządzenia.
Uwaga. Wniesienie sprzeciwu przez organ wyklucza możliwość usunięcia drzewa wskazanego w zgłoszeniu. 
Do 14. dniowego terminu na wniesienie przez organ sprzeciwu należy doliczyć kilka dni na przekazanie ewentualnego rozstrzygnięcia organu (decyzji o sprzeciwie) za pośrednictwem operatora pocztowego.

8. Organ udostępnia protokół z oględzin wyłącznie na wniosek zgłaszającego.

Podstawa prawna

Podstawą do usunięcia drzewa z terenu nieruchomości lub jej części, zgodnie z przepisami art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U.2023.1336 ze zm.) jest uzyskanie zezwolenia w formie decyzji administracyjnej właściwego organu. Wyjątki od tej zasady (obowiązku uzyskania zezwolenia – wymagane zgłoszenie wycinki drzew) zostały wymienione w art. 83f ust. 1 ww. ustawy.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony